Blog

Bursa Bursluluk Sınavları ile ilgili detaylı rehber.

Bursa Mesafe Okulları Bursluluk Sınavları

Bursa Bursluluk Sınavları

Bursa ili genelinde özel okul yatırımları son yıllarda büyük artış gösterdi. 2000’li yılların başında  ilimizde faaliyet gösteren özel okul sayısı bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar azken  2020 yılı itibarıyla Bursa İl Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre -okul öncesi kurumlar da dahil olmak üzere-   Bursa’ da toplam 569 özel okul olduğu biliniyor. Giderek artan okul sayısını göz önünde bulundurursak bu okulların öğrenci kaydı yapabilmeleri için uyguladıkları en etkili yöntem bursluluk sınavları. Bursa bursluluk sınavları açısından değerlendirildiğinde ülkemizde bu anlamda en çok sınav yapılan illerin başında geliyor.

Bursluluk Sınavı Nedir?

Bursluluk sınavları, özel okulların yeni öğrenci kayıtları için düzenlediği seviye tespit sınavları olarak adlandırılabilir. Bu sınavlara hem devlet okullarında okuyan öğrenciler hem de özel okullarda okuyan öğrenciler başvurabilmekteler. Sınavlarda belirli bir başarı gösteren öğrenciler, yüksek burs imkanları kazandığı için bu sınavlara hem velilerin hem de öğrencilerin yoğun ilgisi var. Bursa bursluluk sınavlarında en yoğun ilginin yaşandığı illerden biri.

Bursa Bursluluk Sınavları Neden Yapılıyor?

Bursa’da bursluluk sınavları ne zaman ve neden yapılıyor? Bursa bursluluk sınavları ocak- şubat- mart aylarında ve genellikle ücretsiz olarak yapılıyor. Bu sınavlar kabul sınavı, alım sınavı, giriş sınavı, bursluluk sınavı ve düzey belirleme sınavı gibi değişik başlıklarla duyuruluyor.

Özel okullar için bursluluk sınavlarının yapılmasındaki nihai amaç okulundaki mevcut öğrenci sayısını arttırmak. Okulu tanıtmanın, veliyi ve öğrenciyi okula davet etmenin, “Gelin bizi yakından görün!” demenin en etkili yoludur kolej bursluluk sınavları. Ayrıca nitelikli öğrencileri tespit edip onu her anlamda en iyi şekilde yetiştirerek, onun ileride sağlayayacağı başarıya ortak olmak özel okul bursluluk sınavlarının hedeflerinden biridir.

Bursluluk Sınavlarında Verilen Burs İmkanları Nelerdir?

Bursa’ da bursluluk sınavlarında sağlanan burs imkanları neler? Bursa’ da bazı özel okul ücretlerinin 50 bin TL ‘yi aştığı görülüyor. Bu yüzden çocuklarını özel okulda okutmak isteyen aileler için busluluk sınavları ayrı bir önem arz ediyor. Sınavlar her okulda farklı koşullarda uygulandığı için burs oranlarında da bir standart tespit etmek zor. Okullar öğrencilere başarı durumuna göre %25’ten %100’e kadar burs imkanları sunuyor. Bazı okullar sadece 1. öğrenciye %100 burs imkanı verirken, bazı okullar da ise ilk 3 öğrenciye %100 burs verilebilmektedir.

Veliler Öğrencilerini Neden Busluluk Sınavlarına Götürüyor?

Bursa bursluluk sınavları açısından adeta bir cennet. Her ebeveyn, çocuğunun iyi eğitim veren  bir okulda ve temiz, rahat bir ortamda öğrenim görmesini arzu eder. Bu nedenle veliler okul seçiminde titiz davranmakta ve çeşitli okullar arasında kararsız kalmaktalar. Özel okulları yakından tanıyabilmek kendilerine en uygun özel okula, aile bütçesini sarsmadan gönderebilmek adına çocuklarının özel okul bursluluk sınavlarına girmelerini istiyorlar. Hatta öyle ki bazı aileler çocuklarını bu amaçla bir hafta sonunda üç dört ayrı okulun sınavına götürüyorlar. Bu sınavlara katılan öğrenciler, sınavlarda elde ettiği başarı oranında özel okullardan indirim kazanıyor. Sınavlarda elde edilen burs sayesinde öğrenciler daha kaliteli bir eğitimi daha uygun fiyatlara alma şansına sahip oluyorlar. Bu anlamda ocak, şubat, mart aylarında Bursa bursluluk sınavları açısından adeta bir cennete dönüşüyor. Hemen hemen her hafta sonu Bursa’ da bursluluk sınavı yapılan özel okul bulmak mümkün.

Bursluluk ve Okula Kabul Sınavı 2024 Başvuru Yap

4 – 5 – 6 – 7 – 8 – 9 – 10. ve 11. sınıflar için 13-14 Ocak 2024 tarihinde düzenlenen Mesafe Koleji Okula Kabul ve Bursluluk Sınavı için hemen başvur.