Blog

Bursa’da Özel Okul / Kolej Fiyatları ve Okul Tercihine Etkileri

Bursa’da Özel Okul – Kolej Fiyatları ve Okul Tercihine Etkileri

Özel Okul / Kolej Fiyatlarına Karşın Neden Özel Okul?

Hem ülkemizdeki hem de şehrimizdeki özel okulları ve kolejleri tercih eden aile sayısının ve oranının her geçen yıl daha da arttığı günümüzde, özel okullar sahip oldukları birçok özellik ile öğrencileri ve ailelerini cezbetmekteler. Devlet okullarının da birçok imkana sahip olduğu bu ortamda, hem öğrencilerin hem de ebeveynlerinin özel okullardan beklentileri artmaktadır. Bu beklentileri karşılamak için yapılan yatırımların doğal sonucu olarak  da  özel okul ve kolej fiyatları her geçen yıl yükselmektedir.

Gün Boyu Eğitim

Artan özel okul fiyatları ciddi meblağlara ulaşmasına rağmen özel okulların tercih edilmesinde birçok önemli etken rol oynamakta. Öğrenci velileri bu etkenleri sıralarken çoğu kez, çocuklarının gün boyu okulda kalmaları gerektiğini ve özel okulların bu ihtiyacı karşılayabilecek niteliklere sahip olmasının önemli bir kriter olduğunu ifade ediyorlar. İş hayatında kadının da aktif olarak yer aldığı ailelerin sayısının gittikçe artması bu ihtiyacı daha da belirgin hale getiriyor. Etkili bir öğretimin yanında kültürel, sanatsal, sportif ve sosyal etkinlikleri de nitelikli olarak gerçekleştirebilen özel okullar ve kolejler birkaç adım öne çıkıyor. Bu okullarda öğrenciler, öğretimin yanında gün boyu çeşitli aktivitelerle bir yandan kişisel gelişimlerini sürdürürken diğer yandan da güvenli ve kontrollü bir ortamda kaliteli zaman geçirebiliyorlar.

Özel İlgi

Özellikle kalabalık şehirlerde, devlet okullarındaki sınıflarda  öğrenci mevcudu sayısının yüksek olması ve 40-50 kişilik sınıflarda eğitim verilmesi karşısında özel okullarda 20-25 kişilik sınıflarda eğitim verilmesi; öğrencilerle ilgilenebilme, onların ihtiyaçlarının farkında olma ve etkili bir öğrenme ortamı oluşturmada bu okulları “özel” kılıyor.

Dil Eğitimi

Öğrenci velilerinin okul tercihlerini belirleyen önemli unsurlardan biri de çocuklarının etkili ve yeterli bir dil eğitimi almasını istemeleri. Bu aşamada öğrencinin birden fazla yabancı dilde yetkinlik kazanmasını isteyen veliler çoğunlukta yer alıyor. Dil eğitimi için kritik bir dönem olan ilk ve ortaöğretim çağında, özel okulların dil eğitiminde sahip oldukları imkanlar ve verilen ekstra dersler önemli bir tercih nedeni olabilmekte.

Teknoloji Kullanımı

Özel okulların sahip olduğu teknolojik imkan ve yeterlilikler de  okul tercihlerini etkileyen önemli faktörler arasında. Eğitim ortamları başta olmak üzere tüm mekanlarını ileri teknolojiyle donatan okullar çağdaş görünümleriyle öğrenci ve velilerinin tercihlerini etkiliyor. Özellikle mesleki eğitim veren özel okullar arasında; üç boyutlu tasarım atölyeleri, lego sınıfları, robotik kodlama laboratuvarları gibi üst düzey eğitim teknolojilerinin uygulandığı okullar öne çıkıyor.